Digitalizálásra kerülnek a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye – Bibliotheca Laurenziana könyvtárának könyvei

Az egyházi körökben leginkább keresett kiadványok feltöltésével kezdődött meg a Bibliotheca Laurenziana könyvtár gyűjteményének digitalizálása. A projektjet 2007. novemberében indították el azzal a céllal, hogy a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye ritka helytörténeti- és lelkiségi forrásmunkáinak tartalmát elektronikus formában is elérhetővé tegyék. 2008 májusában már folyamatban volt a legkeresettebb XIX. századi kiadványok (sematizmusok, évkönyvek, püspöki életrajzok) elektronikus szöveggé való átalakítása, majd a digitalizálási projekt második szakaszában megkezdték a szatmári egyháztörténeti fórum által javasolt hiánypótló kiadványok előkészítését és elektronikus változatuk feltöltését a könyvtár honlapjára. Jelenleg már több mint 30 könyvet, dokumentumot és kiadványt sikerült digitalizálni és közzé tenni, köztük sematizmusokat (így a sokat keresett 1904-es, száz éves sematizmust); történeti munkákat; a szatmári építészetről, templomokról szóló műveket (így például Muhi Sándor – Építészet Szatmáron című könyvét); életrajzi kiadványokat; és szentbeszédeket is. De a www.bibliothecalaurenziana.ro oldalon, a látogatók hamarosan olyan „könnyedebb” olvasmányokat is megtalálhatnak, mint a Dr. Czumbel Lajos által írt Május Királynője – Elmélkedések Szűz Máriáról, vagy a Bukovinai és Csángó Magyarok című könyv Schlauch Lőrincz-től. A kiadványok az oldalról le is tölthetőek, hiszen a dokumentumok többségének szerzőjogi tulajdonosa maga a Szatmári Római Katolikus Püspökség, az oldal működtetője. A szatmári történeti munkák, könyvek és kiadványok tehát végre rendelkeznek egy oldallal, ahol bárki, bárhonnan elérheti őket, ingyen le is töltheti.

Sorry, the comment form is closed at this time.